poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Jak chodować Azalię?

Azalia
Czy lubisz kwitnące rośliny pokojowe? Jeśli tak, zacznij hodować azalie. Gdy odpowiednio o nie zadbasz, przez wszystkie zimowe miesiące będą wspaniałą, barwną ozdobą twojego domu.

W styczniu pojawiają się w kwiaciarniach doniczkowe odmiany azalii japońskiej. Znajdziesz wśród nich takie, które kwitną na biało, czerwono, różowo, liliowo, a nawet dwubarwne. Kupując tę roślinę, zwróć uwagę, by miała regularny, zwarty kształt, zdrowe, nie uszkodzone liście i wiele małych, rozwijających się dopiero pąków kwiatowych.
Jaką ziemię lubią Azalie?
Azalie pokojowe lubią kwaśną, torfowo-piaszczystą ziemię. Podlewamy je obficie, najlepiej miękką wodą (powinna być stale na podstawce). To bardzo ważne, bo nawet lekko przesuszona roślina szybko marnieje - schną jej liście i opadają pąki kwiatowe.
Trzeba także pamiętać, że azalie wymagają dużo światła, ale rozproszonego (w warunkach naturalnych najlepiej rosną w tzw. plamistym cieniu). Odpowiednie będzie zatem dla nich okno o wystawie wschodniej.


Temperatura dla Azalii
Najtrudniej zapewnić azalii odpowiednią temperaturę, czyli w dzień 13-20 st. C, a nocą tylko 7-16 st. C. W naszych mieszkaniach zwykle jest cieplej, trzeba więc poszukać dla rośliny chłodniejszego miejsca. Może to być sypialnia (gdzie częściej otwieramy okno) lub parapet, pod którym zakręcimy kaloryfer.
Właściwie pielęgnowana roślina będzie kwitła (z niewielką przerwą) aż do wiosny. Przekwitłe kwiaty trzeba od razu wyłamywać, bo w przeciwnym razie nie zawiążą się następne pąki.

W końcu maja należy wystawić azalię na cienisty balkon lub do ogrodu. Musimy dbać, by stale miała wilgotną glebę. Co miesiąc (do końca sierpnia) nawozimy ją mieszanką dla roślin wrzo-sowatych. W październiku przenosimy roślinę do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia na 2-6 tygodni, wtedy w grudniu na pewno zacznie rozwijać pierwsze pąki i... znów będziemy mieć wiosnę w środku zimy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz